Hosting – podstawowe zagadnienia oraz czym kierować się podczas wyboru hostingu na bloga

Domena kluczem biznesu
Domena kluczem biznesu
Czerwiec 24, 2018
Konieczność instalacji SSL a optymalizacja witryny
Konieczność instalacji SSL a optymalizacja witryny
Lipiec 1, 2018
Pokaż wszystkie
hosting podstawowe zagadnienia

1. Pojęcie hostingu
2. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego hostingu?

Pojęcie hostingu

Każda osoba, która rozpoczyna przygodę z blogowaniem, musi zapoznać się z terminem hostingu. Chcąc w jak najprostszy sposób wytłumaczyć owe pojęcie i porzucić definicje techniczne, można przyjąć, że jest to pewnego rodzaju swoisty komputer. Blog działa w oparciu o np. system WordPress i tak jak inne programy komputerowe, złożony jest z różnorodnych plików. Hosting jest więc serwerem mającym podłączenie z komputerem, w którym możemy umiejscowić i przechowywać pliki, tak aby wszyscy mieli do nich dostęp.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego hostingu?

Decydując się na nabycie hostingu, musimy wziąć pod uwagę pewne istotne kwestie. Podczas zakupu komputera sprawdzamy m.in. ilość pamięci, którą dysponuje urządzenie. Podobnie wygląda sytuacja podczas wyboru hostingu – najlepiej wybrać hosting bez limitu transferu. Posiada on pewne parametry, którymi warto się kierować i są one zbliżone do tych, które uwzględniamy przy zakupie wspomnianego komputera. Do najistotniejszych należy zaliczyć przede wszystkim:

  • Pojemność – analogicznie do komputera, jest to rozmiar dysku twardego. W zależności od zamieszczanych informacji, parametr ten może znacznie się różnić. Najczęściej na klasycznego bloga wybiera się pamięć o pojemności 10 GB powierzchni, chyba że na blogu publikuje się zdjęcia z lustrzanki i wtedy rozmiar pamięci może nie być wystarczający. Z obserwacji, blog prowadzony w sposób regularny, mający około 2 lata, zajmuje średnio 3-6 GB.
  • Bazy danych – jest to miejsce, w którym mieszczą się m.in. wszelkie treści bloga i podobnie jak system WordPress czy każdy inny system stworzony do zarządzania treściami (CMS) wykorzystuje bazy danych. Pomimo faktu odnośnie tego, że jedna baza obsługuje działanie kilku stron i jest zupełnie wystarczająca, porządny hosting powinien oferować minimum kilka baz danych.
  • Transfer – każdy z zamieszczanych na hostingu plików ma określoną wielkość, natomiast transfer określa ilość danych, które w okresie miesiąca może wysłać nasz serwer do odbiorców. Najlepszym wyborem będą te nielimitowane, gdyż trudno oszacować jakie będą nasze wymagania w przyszłości. Oferty bez limitów to obecnie standard i najczęściej właśnie taki typ transferów jest przedstawiany odbiorcom.
  • Backup danych – z pewnością każdemu z nas zdarzyło się usunąć coś przez przypadek. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest backup danych i częstotliwość jest dokonania. Najpopularniejsza opcja oferowana przez dostawców hostingu to backup jeden raz na 24 godziny i jest w zupełności wystarczający.
  • Konta pocztowe – istotną kwestią jest stworzenie kont pocztowych w domenie. Adres z rozszerzeniem @gmail.com czy @o2.pl nie wygląda fachowo. Porządny hosting powinien dać możliwość utworzenia nielimitowanej liczby kont, choć w praktyce najczęściej wykorzystuje się kilka a nawet tylko jedno. Jeżeli posiadasz konto na gmailu, w celu usprawnienia działania i dla większego komfortu, można połączyć z nim konto w domenie.
  • Obsługa – kolejną wartą poświęcenia uwagi sprawą jest obsługa. Pomimo, iż nie jest to techniczna cecha, w znaczny sposób oddziałuje na naszą pracę. Dokonując wyboru hostingu, wcześniej warto przeczytać opinie na jego temat a nawet przetestować.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ok