Domena kluczem biznesu

certyfikat ssl
Co wybrać – darmowy czy płatny certyfikat SSL?
Czerwiec 14, 2018
hosting podstawowe zagadnienia
Hosting – podstawowe zagadnienia oraz czym kierować się podczas wyboru hostingu na bloga
Czerwiec 27, 2018
Pokaż wszystkie
Domena kluczem biznesu

1. Domeny internetowe mogą być złożone z
2. Domena lokalna czy globalna
3. Domeny polskie
4. Domeny globalne
5. Co uwzględnić podczas wyboru domeny
6. Wszystkie ciekawe domeny są już zajęte

Domena jest elementem adresu DNS, umożliwiającym odnalezienie w sieci zasobów jak strona www. Za jej pomocą można przetłumaczyć adres IP na łatwiejszą do zapamiętania nazwę.

Podczas kreowania nazwy domeny, mamy do dyspozycji ponad 60 znaków. Na giełdach domen, odnotowuje się najwyższe ceny domen z nazwą składającą się z 2 lub 3 liter więc proste i krótkie nazwy wydają się być kluczem odniesienia sukcesu.

Domeny internetowe mogą być złożone z :

 • Liter,
 • Cyfr,
 • Znaku ‘ – ‘.

Na domenę składa się wybrana przez abonenta nazwa oraz rozszerzenie.

Wśród rozszerzeń dokonano podziału na:

 • domeny narodowe – .pl, .de, .fr, .co.uk
 • domeny globalne – .com, .net
 • domeny funkcjonalne – .edu, . gov, .org, .biz, .info
 • domeny funkcjonalne drugiego poziomu – .com.pl, .net.pl, .info.pl, .biz.pl
 • domeny regionalne – waw.pl, .wroclaw.pl, .mazury.pl, .slask.pl
 • nowe domeny – .online, .business, .work

Domena lokalna czy globalna

Dla osób prowadzących działalność na terenie kraju, idealnym rozwiązaniem będzie domena .PL. Jest najbardziej rozpoznawalną domeną w Polsce. Stanowi wybór większości podmiotów świadczących usługi na terenie kraju w języku polskim. W przypadku osób, które planują rozwój biznesu na skalę międzynarodową, lepiej sprawdzi się domena globalna. Użytkownik prowadzący działalność ma dostęp do usługi w języku angielskim, dlatego zastosowanie końcówki .com, .org oraz .net. podkreśla międzynarodową skalę oraz umożliwia w prostszy sposób odnaleźć adres www w wyszukiwarkach na całym świecie.

Warunkiem koniecznym do spełnienia, aby dokonać zarejestrowania domeny, jest uiszczenie opłaty na co najmniej roczny abonament. W niektórych rejestrach istnieje możliwość wydłużenia tego czasu nawet o dwa lata. Należy pamiętać o systematycznych wpłatach, gdyż odnotowanie braku zapłaty skutkuje postawieniem domeny w okres kwarantanny.

Domeny polskie:

 • rejestracja na czas nie krótszy niż rok,
 • maksymalny czas trwania wynosi 10 lat.

Domeny globalne:

 • rejestracja na czas nie krótszy niż rok,
 • maksymalny czas trwania wynosi 5 lat,
 • w przypadku domen: info, biz, co.uk – minimalny okres rejestracji to 2 lata.

Co uwzględnić podczas wyboru domeny

Dla wielu firm domena stanowi klucz do osiągania sukcesów z prowadzonej działalności, bowiem wpływa na kształtowanie kampanii marketingowych. Znajomość podstawowych informacji na temat rodzajów domen i okresów abonamentowych, pomoże w podejmowani słusznych decyzji i wyborze odpowiedniej domeny. Znaczenie domen na rynku światowym ciągle wzrasta, czego dowodem mogą być transakcje dokonywane w tej branży i odnotowana w ubiegłym roku najdroższa domena, które sprzedaż wyniosła 35,6 miliona dolarów.

Wszystkie ciekawe domeny są już zajęte

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wykorzystanie nazwy firmy i interesującego rozszerzenia. Stworzenie kreatywnego adresu, składającego się z końcówki typu: .restaurants, .cafe, informuje jednocześnie o działalności firmy i o tym, jaką treść użytkownik może znaleźć na danej stronie internetowej.

Dobór odpowiedniej domeny w wielu przypadkach wpływa na osiągniecie sukcesu biznesu. Ciekawa nazwa z pewnością przykuje uwagę niejednego użytkownika, natomiast źle dobrana może jedynie przeszkadzać w rozwoju prowadzonej działalności.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ok